SPIN-programm osaleb projektis „Icehearts Europe“
SPIN-programm osaleb International Sport and Culture Associationi (ISCA) juhitud projektis „Icehearts Europe“. Antud projekti eesmärk on edendada vähemate võimalustega noorte vaimset tervist ja heaolu Euroopas lähtuvalt Soomes välja töötatud Iceheartsi mudelist. Viis riiki – Eesti, Sloveenia, Taani, Hispaania ja Itaalia – hakkavad järgmise kolme aasta jooksul katsetama, kuidas Soome mudelit oma riigi/organisatsiooni vajadustele kohandada ja täiendatud mudelit rakendada. Septembris 2024 alustas 20 Iceheartsi mentorit piloottegevustega 11 omavalitsuses.
Iceheartsi projekt on noortele suunatud ennetusprogramm, kus mentorid toetavad noori eelkõige väljaspool kooliaega. Keskne roll on usaldussuhtel, mis kujuneb Iceheartsi mentori ja projektis osalevate noorte vahel. Seega on mentori eesmärk pakkuda positiivset kasvukeskkonda, mis põhineb võrdsusel, turvalisusel, hoolivusel ja tunnustusel pikaajalise ja turvalise lapse-täiskasvanu suhte kaudu.
Mentori tähelepanu ja toetus lapsele nõuavad paindlikku suhtumist, mis arvestab noorte isiklike huvidega. Ühe õppeaasta jooksul samade lastega töötamine võimaldab mentoril lapsi aegsasti ja igakülgselt toetada. Muuhulgas toetavad mentorid noori õppimisega seotud oskuste, enesehinnangu ja teiste 21. sajandil oluliste oskuste arendamisel (nt enesejuhtimine, motivatsioon, koostöö, suhtlemisoskused, kriitiline mõtlemine, loovus). Iga Iceheartsi mentor tegeleb grupiga, kus on 6–8 noort. Grupid koosnevad sarnase vanusega lastest ja noortest, kelle vanusevahe on väiksem kui kolm aastat ning kel on erinevad vajadused, võimed ja oskused.
Mentorid kaasavad protsessi ka laste vanemad/eestkostjad (vajadusel õpetajad ja treenerid), et toetada ja arendada last maksimaalselt tema eesmärkide teostamisel.
Kust Iceheartsi idee alguse sai? Esialgne Iceheartsi programm loodi 1996. aastal Soomes. Täna on Iceheartsi Soome mudel kõrge tõenduspõhisusega väga edukas noortele suunatud sekkumisprogramm. Soome mudeli puhul valitakse lapsed välja ja kutsutakse programmi 6-aastaselt koostöös alusharidusasutuse, üldhariduskooli ja sotsiaalteenuste spetsialistidega. Noored on programmis kuni 18. eluaastani ning neile on toeks mentorid, kelle töö võib jagada neljaks osaks: koolitöö, meeskonnasport/huviring, individuaalne tugi ja peretoetus. Loe Iceheartsi Euroopa mudeli kohta lisaks: https://www.icehearts.eu/